Share via


Změny v Office 365 pro rok 2017, zásah IT nutný?!

Ačkoliv by IT oddělení mělo změny ve službách Office 365 pozorně sledovat, naprostá většina změn a novinek v prostředí online služeb příliš pozornosti ze strany IT oddělení nevyžaduje. Ovšem v roce 2017 nás správce i koncové uživatele čeká hned několik zásadních změn, které mohou mít nepříjemný dopad, pokud se na tyto změny nepřipravíme včas. Proto jejich seznam najdete v tomto shrnujícím článku.

Všechny tyto změny jsou samozřejmě komunikovány správcům i přes standardní kanály jakým je Centrum zpráv v administrační konzoli Office 365, či e-mailová servisní oznámení pro správce. Některé změny jsou notifikovány s pravidelností a větší prioritou, pokud se dotýkají konkrétní organizace. Pokud tedy nevyužíváte například Project Online, notifikaci o níže uvedené změně neobdržíte.

Konec podpory Office 2013 v sadě Office 365 ProPlus

Datum: 28. února 2017

Předplatné Office 365 ProPlus obsažené v populárních Enterprise plánech E3 a E5 nabízí svým uživatelům možnost instalace nejnovější sady Office až na pět počítačů a mobilních zařízení, ať firemní, či soukromé. Nejnovější, aktuální a všechny nové funkce Office 365 plně podporující je verze Office 2016.

Doposud měli uživatelé a správci možnost instalovat z předplatného jak verzi 2013, tak verzi 2016. Tato možnost byla nyní odstraněna a po tomto termínu již nebudou pro starší sestavení vydávány běžné aktualizace a nebude dále poskytována technická podpora. Kritické bezpečnostní aktualizace budou vydávány do dubna 2018.

Doporučením je samozřejmě upgrade na novější sestavení Office 2016. Uživatelé mohou využít automatických aktualizací, kdy po schválení a stažení aktualizace se upgrade na Office 2016 provede automaticky. Správci mají možnost využít nástroje Office Deployment Tool (ODT) pro centrální a plánované nasazení novější verze. Nově je možno využít i System Center Configuration Manager (SCCM), pokud vlastníte jeho aktuální vydání 1610 či novější.

Toto oznámení se samozřejmě netýká krabicových verzí Office 2013, pro které platí jiný cyklus podpory. Oznámení také neupravuje podporované verze Office, které jsou podporovány vůči Office 365. Tím stále zůstávají primárně Office 2010, Office 2013 a Office 2016, přičemž doporučením je využití nejnovější verze pro plnou dostupnost všech vylepšení a integračních scénářů například s Office 365 Groups.

Více informací najdete v KB3199744 či servisním oznámení MC81842.

Konec podpory starších synchronizačních klientů pro Azure AD

Datum: 4. duben 2017

Pokud svoji lokální Active Directory synchronizujete do prostředí Office 365, tedy do Azure Active Directory, a stále k tomuto účelu používáte starší synchronizační nástroje jako DirSync, jejich podpora bude brzy ukončena.

Doporučen je upgrade na nejnovější verzi nástroje Azure AD Connect. Tento nástroj obsahuje možnosti pro automatické aktualizace, kontrolu zdraví vaší AD a samotné synchronizace a v neposlední řadě také možnost zprovoznit nyní v Preview režimu SSO pro Office 365 služby i bez nasazení serverů AD FS.

Více informací najdete v dokumentaci Azure AD Connect či servisním oznámení MC45036.

Konec podpory RPC over HTTP a tedy i Outlook 2007

Datum: 31. října 2017

Počínaje tímto datem budou schránky umístěné v Exchange Online vyžadovat připojení z aplikace Outlook na platformě Windows novější protokol MAPI over HTTP. Ten je nástupcem staršího RPC over HTTP již od roku 2014.

Prakticky tak nebude podporováno nativní připojení z aplikace Outlook 2007. Řešením je upgrade na novější verzi Office, například právě z předplatného Office 365 ProPlus, nebo minimálně plně aktualizované verze Outlook 2010. Pokud upgrade není možný, alternativou je připojení pomocí IMAP nebo využití webového přístupu.

Více informací najde v KB3201590 či servisním oznámení MC85988.

Project Online a konec podpory starších klientů

Datum: 28. února 2017

Pokud využíváte Project Online, od tohoto data bude pro práci s ním zapotřebí využít nejnovějšího klienta aplikace Project. Jedná se tedy minimálně o RTM verzi Project Professional 2016 (16.0.4266.1000) nebo o Project Pro for Office 365 (16.0.6741.2088 pokud využíváte Deffered Channel), pokud využíváte předplatné i pro Project klienta. Plně aktualizované sestavení aplikace Project bude podporovat infrastrukturní změny, které jsou nyní implementovány.

Starší verze jako 2013 a 2010 se mohou při připojení k Project Online setkat s problémy a není doporučeno je dále používat. Toto oznámení se vás samozřejmě nedotkne, pokud využíváte pouze váš lokální Project Server. Doporučeným řešením je aktualizace na novější verzi.

Více informací najdete na blogu Project týmu či servisní notifikaci MC89200.

SharePoint Online a ukončení provozu veřejných webů

Datum: 31. března 2017

Starší Office 365 organizace obsahovaly možnost publikovat veřejnou webovou stránku založenou nad SharePoint Online. Tento Veřejný Web byl volně přístupný z Internetu, ale jeho obsah bylo možné spravovat plně z administrace SharePoint Online v rámci vestavěného editoru. Již v roce 2015 bylo oznámeno, že tato možnost nebude dále podporována a pro nové organizace nebude dostupná.

Nyní po dvou letech budou postupně jednotlivé organizace, které stále tuto funkcionalitu používají, notifikovány a mohou naplánovat migraci této funkce k partnerským službám, které nabízejí tvorbu a správu internetových stránek. Organizace budou moci naplánovat datum, kdy bude tato funkcionalita plně odebrána z jejich prostředí.

Více informací najdete v nápovědě Office 365 či servisní notifikaci MC88504.

Nechcete se starat o čtení servisních notifikací v Office 365? Chcete svěřit správu Office 365 služeb odborníkům nebo využít podporu při migraci a využívání online služeb společnosti Microsoft? Kontaktujte certifikované partnery společnosti Microsoft.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)