Azure na fakturu místo kreditky

V průběhu prázdnin jsem zjistil, jak málo se ví o možnosti průběžných, PAYG (Pay As You Go) plateb za Azure služby formou běžné faktury místo standardně používané kreditní karty.

Na úvod jen malý přehled hlavních modelů platby za Azure služby:

  • PAYG :  platba zpětně většinou formou kreditní karty. Nejrychlejší, transparentní a standardní způsob jak platit menší a střední útratu v Aure. Nic neplatím dopředu, vždy zpětně s přesně podle spotřeby. Lze také ale na fakturu, o tom je tento článek.
  • OPEN License : 100 USD "předplacenky" ... k zakoupení v běžné distribuci  Microsoft softwaru. Nakoupím si v normální distribučním kanálu Microsoft od svého tradičního dodavatele, (od kterého deset let beru SW Microsoft) dopředu vhodný počet papírků-klíčů a ty pak používám jako platidlo. Musím hlídat, kdy mi dojde kredit a včas dokoupit. Prodejci z toho mají malou marži. Nejdou takto kupovat cizí Marketplace aplikace.
  • Enterprise Agreement : Pro větší společnosti, musím být připraven podepsat dlouhodobý tříletý závazek a zaplatit dopředu) min. 12 000 EUR ročně, které propadnou pokud je nevyčerpám. Vše ostatní nad tento závazek se platí dle spotřeby. Lze udělat smlouvu jen na Azure, žádné stovky a tisíce desktop PC již není třeba. Žádné speciální cenové slevy, garance ceny že nepůjdou nahoru. Hlavně však možnost v rámci EA portálu tvořit více subskripcí pro pobočky, dceřiné firmy, projekty atd., včetně výrazně lepší granularity přístupových práv a fakturace.
  • CSP : (Cloud Solution Provider) model pro všechny společnosti, které poskytují jakékoli cloudové služby zákazníkům případně přeprodávají svoje služby včetně Azure. Platba zpětně za spotřebu. Nejdou kupovat cizí Marketplace aplikace. (brzy asi půjdou) Na tomto modelu se dosti pracuje, je však logisticky i administračně nejsložitější. Funguje i pro Office 365 a další cloudové produkty Microsoft.

 

Důvodů proč kreditní karta nevyhovuje může být několik, většinou to je práce navíc pro majitele karty i účtárnu, exspirace karet, poslední dobou se také objevují již větší Azure objemy, tudíž problémy s limity daných kredtních karet apod.

Návod jak změnit PAYG na fakturu

Přehodit PAYG Subscripci nově založenou nebo i dlouhodobě placenou kreditní kartou na fakturu je snadné. Musí se to ale  udělat pomocí supportního ticketu.
V Azure portálu vyberete v pravo nahoře velký otazník, Help + support  –>

image

Dále vyberte Billing a danou subskripci pokud jste adminem více subskripcí

image

Na následující stránce již v combo boxu Problem type můžete vybrat “Pay by Invoice
Budete muset samozřejmě napsat adresu a také Accout owner email. ( Pozor, Accout admin může být jiná osoba, než technik pracující v Azure portálu a tvořící supportní ticket.)

image

Na závěr tradiční výběr jak vás má technický support kontaktovat a finální vytvoření incidentu …

image

Zprocesování požadavku trvá většinou tak 3-5 dní.

Faktury zůstávají  podobné těm, co již chodily, nachází v sekci Subscriptions –> Invoice
(Nedivte se obrázku níže, pokud máte MSDN s uzavřeným spending limitem jako já tak fakturováno je nula, přesto je zajímavé se kouknout jaké služby by se započítávaly.)

image

Pozor na omezení:

  1. Pokud přejdete z karty na fakturu nejde to zatím vrátit zpět
  2. Na fakturu nejde platit software třetích stran z Marketplace. Zaplatíte MS Software, třeba i Visual Studio Cloud Subscription z VS Marketplace,  cizí aplikace jako Sengrid nikoli nikoli. Pokud tam takové již aplikace máte, je třeba přejít na BYOL model nebo je dát do jiné subskripce placené kreditkou.

Další informace zde: /en-us/azure/billing/billing-how-to-pay-by-invoice