10 porad jak oszczędzać kasę w Microsoft Azure - do bólu i bez ściemy. Epizod 1.

Jeśli zaczynasz z chmurą Azure, musisz to przeczytać. Korzystasz od dawna? Przeczytaj i sprawdź czy stosujesz wszystkie aspekty, które pomogły innym.Jeśli tematy wydajności środowiska, kontroli kosztów i planowania są Ci bliskie to post jest dla Ciebie. Postaramy się w 10 prostych krokach pokazać Ci, jak możesz zmniejszyć swoje łączne koszty nie tracąc nic z wydajności!

Na początek 3 pierwsze porady. Zaczynamy!

Wybór lokalizacji usług ma znaczenie.

Do wyboru jest 38 regionów. Ceny pomiędzy regionami z definicji są RÓŻNE. Nie wiedziałeś o tym? Sprawdź kalkulator. Szybko dowiesz się, że generalnie w Europie najtaniej jest w Irlandii, drugie miejsce należy do Amsterdamu, potem UK oraz Niemcy. Im droższy zasób tym różnica może być wyższa. Wejdź na kalkulator i zacznij sprawdzać.

Wybór regionu to też inny czas dostępu do usługi. Jeśli Twoi klienci są w Polsce, prawdopodobnie nie warto stawiać usługi w US. Chcesz mieć szybko, sprawdź Azure Speed Test i wybierz odpowiedni region dla siebie.

Jeśli już korzystasz z maszyn wirtualnych to magiczne dopiski v2 mają znaczenie.

Jeśli i Ty wybierając maszynę wirtualną masz syndrom "po co tego jest tyle" to absolutnie się tym nie przejmuj :). Rodzin maszyn jest i będzie dużo, zapewne będzie więcej. Zastanawiasz się jaka jest ich wydajność - musisz zajrzeć tutaj. Jeśli tylko możesz, bierz maszyny z serii v2. Mają szybsze serie procesorów, działają na nowszym sprzęcie i kosztują tyle co maszyny bez v2 albo... taniej :). Właśnie tak. Maszyna D1v2 jest ok. 4 EUR tańsza niż D1 w Europie Północnej na moment pisania tego posta.

Czas działania maszyn to kluczowa pozycja na Twoim rachunku za chmurę

Niby wszyscy to wiedzą, mało kto stosuje. Zapamiętaj: koszt maszyny w Azure naliczany jest za każdą minutę, kiedy pracuje. Dokładnie tak, dokładność jest minutowa a więc jest o co walczyć. Jeśli mi nie wierzysz, zobacz krótki przykład, na warsztat weźmiemy maszynę D2v2.

  • Koszt 1 godziny w North Europe tej maszyny z licencją na Windows Server to: 0,21 EUR. Koszt miesięczny to ok. 153 EUR 
  • Koszt 1 godziny w North Europe tej maszyny z darmową dystrybucją Linux: 0,11 EUR.  Koszt miesięczny to ok. 76 EUR
  • Wg. Kalendarza Świąt w Maju 2017 mamy 21 dni roboczych i aż 10 dni wolnych.

I co z tego? Rozważamy kilka scenariuszy, zakładając, że miesiąc ma 4 tygodnie:

  1. Twoje środowisko w ciągu dnia pracuje tylko 12h
  2. Twoje środowisko potrzebuje wysokiej wydajności przez 12h a przez kolejne 12h wystarczy mu duża niższa wydajność
  3. Twoi developerzy pracują w modelu 5x12h,  a poza tym środowisko nie jest wykorzystywane

Teraz w zależności od scenariusza liczba godzin, w których Twoja maszyna musi być włączona:

  1. 12h x 7 dni x 4 tyg. = 336h dla maszyny D2v2. Koszt: 70,56 EUR, oszczędzasz 64%.  
  2.  336h dla maszyny D1v2 i 336h dla maszyny D2v2. Koszt: 104.1 EUR, oszczędzasz 32%
  3. 240h dla maszyny D2v2. Koszt: 50.4 EUR, oszczędzasz 68%

To przykład. Twój scenariusz aplikacji jest na pewno bogatszy i inny. W przypadku usług PaaS jest nieco inaczej, o tym opowiem Ci w kolejnym poście.

Jeśli masz raptem kilka maszyn wykorzystaj opcję Auto-Shutdown VM ale dla aplikacji i większej liczby maszyn pomoże Ci Azure Automation.

Zapewne zastanawiasz się ile kosztuje Cię Azure Automation? 500 pierwszych minut w miesiącu jest nieodpłatne, kolejne 1000 minut kosztuje... 2 dolary. Na pewno Cię na to stać.

Zainteresowany kolejnymi rekomendacjami?

W kolejnym poście pogadamy o politykach, maszynach pracujących 24x7, licencjach na Windows Server, usługach PaaS i telemetrii.