Mladí programátoři počítačových her z celé republiky poměřili své síly na pardubické univerzitě v soutěži Kodu Cup Česko

16.12.2016, Pardubice: Na Fakultu elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice se tento pátek sjelo přes 40 příslušníků programátorského dorostu z téměř dvaceti škol z celé republiky. Konalo se zde finále historicky prvního Kodu Cupu Česko.

Programovat mohou už děti na prvním stupni

„Kodu je jednoduché prostředí pro programování her, které bez problémů zvládnou i děti z prvního stupně základních škol. Vytvářejí tam různé herní postavy a nastavují jejich chování. Učí se v podstatě objektové programování, aniž by o tom věděly,“ řekl Jiří Formánek, ředitel Střední školy informatiky a ekonomie DELTA Pardubice, která letošní finále českého Kodu Cupu pořádala.

Porotci byli jen o málo starší než soutěžící

Soutěž byla zajímavá i složením poroty. Pod supervizí hlavního organizátora všechny hry hodnotili porotci jen o málo starší než sami soutěžící. „Výběr finalistů nám zabral v osmi lidech celý víkend. Museli jsme projít téměř devadesát her a vybrat skutečně jen ty nejlepší,“ řekl Michal Špitálský, student prvního ročníku na soukromé škole informatiky DELTA. Další dva dny porotci připravovali zadání hry. Finále bylo podle Michala už jen taková třešnička na dortu . „Byla to hodně zajímavá zkušenost,“ hodnotí Špitálský.

Kodu Cupy napříč světem

Soutěže pro mladé programátory v prostředí Kodu Game Lab se pořádají v mnoha zemích světa, například v USA, Belgii, Řecku, Estonsku, Litvě, Norsku a v posledních dvou letech i na Slovensku. „Celosvětově jsou pro naši firmu kvalitní programátoři důležití, proto každou takovou aktivitu rádi podpoříme,“ řekl Karel Klatovský z Microsoftu, který je hlavním partnerem Kodu Cupu Česko.

„Naším cílem je motivovat děti a dospívající k využívání informačních technologií tvůrčím způsobem. To je jeden z důvodů, proč KODU Cup partnersky velmi rádi podporujeme,"  řekla Lucie Jurystová koordinátorka projektu Akademie programování, za nímž stojí organizace Czechitas a Microsoft.

Nejúspěšnější školou byla pardubická ZŠ Resslova

Vítězkou starší věkové kategorie se stala Barbora Brchelová, žákyně pardubické základní školy Resslova. Na druhém místě se umístil Jakub Švojgr z Gymnázia Česká z Českých Budějovic a bronz bral Matěj Arnošt Just ze Základní školy Ludgeřovice.

Mladší kategorii suverénně vyhrál Vojtěch Louša z Kralup nad Vltavou, druhý byl Michal Ambros z Olomouce a třetí příčku obsadila Karolína Navrátilová ze Základní školy náměstí Míru ze Svitav.

Pardubická základní škola Resslova získala prostřednictvím Václava Šípa i speciální cenu děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. V první bodované osmičce se umístili hned tři její žáci, čímž se škola stala absolutně nejúspěšnější v celém prvním ročníku soutěže.

Do prvního ročníku se zapojilo téměř devadesát soutěžících z více jak dvaceti škol

„Do prvního ročníku se přihlásilo téměř devadesát účastníků z více jak dvaceti škol z celé republiky,“ shrnul Miroslav Dvořák z pražské Základní školy Červený vrch, která byla druhým pořadatelem soutěže. „Přijely školy z Ostravy, Hodonína, Českých Budějovic, Prahy, Litoměřic, zkrátka zapojila se opravdu celá republika,“ řekl Dvořák. To je na první ročník podle Dvořáka velký úspěch. Za největší klad však považuje, že si to soutěžící skutečně užili.

 

img_2872 img_2899 img_2664 img_2424 img_2491 img_2515 img_2638 img_2529 img_2355 img_2335