Blížící se konec aktualizací pro Windows 10 verze 1507

Verze 1507, tedy první oficiální vydání Windows 10, nebude po 26. březnu 2017 dostávat další aktualizace. Po tomto datu nebudou k dispozici ani nové bezpečnostní aktualizace. Novějších verzí 1511 a 1607 se toto oznámení samozřejmě nedotýká.

Tento termín je v souladu se strategií kontinuálního vydávání velkých servisních aktualizací pro Windows označovaného jako Windows as a Service (WaaS) a minimálně 18 měsíční podpory každého takového velkého sestavení ze strany společnosti Microsoft.

Každá taková změna navíc dostane záruku 60 dní, než plně nabude platnosti. Proto datum ukončení podpory není již 26. ledna, ale právě až 26. března. Verze 1507 totiž spatřila světlo světa v červenci 2015, jak už z jejího označení vyplývá. A jelikož se společnost Microsoft zavázala plně podporovat dvě sestavení označovaná jako CBB (Current Branch for Business), právě díky existenci dvou dalších CBB sestavení 1511 a 1607 toto nejstarší sestavení již brzy přijde zkrátka.

V rámci MSDN i VLSC můžete od 26. ledna 2017 stáhnout aktualizovaná média se sestavením 1607. Logickým a doporučeným krokem je tedy aktualizace na nejnovější CBB sestavení pro všechny společnosti, které dosud využívají staršího sestavení.

Pokud se obáváte problémů s kompatibilitou, můžete vyzkoušet novou službu Windows Upgrade Analytics v rámci sady Operations Management Suite, která pomůže definovat a ověřit kompatibilitu aplikací, webových stránek a provést vás nejen pilotním nasazením nové verze, ale i jejím následným přesunem do plné produkce. O této službě se více dozvíte v následujících vydání zpravodaje TechNet Flash, k jehož odběru vás srdečně zveme.

Aktualizace 20. dubna 2017: Společnost Microsoft nyní upravila koncové datum, které bylo původně oznámeno. Od oznámeného termínu začíná běžet dočasná perioda, kdy jsou stále vydávány kritické bezpečnostní aktualizace, ale je postupně tlumena další podpora. Nové koncové datum pro ukončení vydávání i těchto aktualizací je 9. květen 2017.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)