Druhy Azure subskripcí a jejich Spending Limit

Velmi často odpovídám na dotazy, které varianty Azure Subskripcí vlastně existují, které z nich jsou zajištěny Spending Limitem pro nechtěné překročení útraty, případně zda jde Spending limit odemknout jen dočasně.

Více než 20 variant Azure nabídek

Aktuálně existuje více než dvacet typů (Offer Type) Azure předplatných,  některé průběžně zanikají, jiné se přidávají. Existují Trialy, sponzorované plány obsahující balík free kreditů, placené subskripce, supportní plány atd.
image

 

Spending Limit

Výše je vidět, že na všechny subskripce, v nichž od Microsoftu získáváte nějaký definovaný objem Azure zdarma nebo jako součást plateb za jiné služby či programy, je aplikován tzv. Spendnig limit.  Ukažme si co to je a jak Spending limit funguje např. u měsíčního 130EUR resp. 150$ (ročně 1800$) Azure benefitu Visual Studia Enterprise Subscription což je Offer name MS-AZR-0063P.

Vývojář si pořídí roční Visual Studio Subscription a mimo vlastního Visual Studia tam má jako další benefit také každý měsíc připraven měsíční kredit 150$ na testy nebo experimenty v Azure.  Nevyužitý kredit se nepřevádí z měsíce na měsíc ale každý nový měsíc se doplní do plné výše 150$. Vývojář (na rozdíl od Trialu) při aktivaci Azure nemusí zadávat kreditku a tak mu nic nebrání v "hrátkách s Azure", spustí si 16CPU VM nenastaví mu automatické vypínání a ...
... Ups oni mi ten Azure zastavili! Ano, protože jsi dosáhl v tomto měsíci limitu 150$ (130 EUR) tak máš služby  "hybernované" VM stroje jsou převedeny do stavu deallocated atd. zafungoval Spending limit. Systém zároveň pošle adminovi email, že služby jsou v důsledku dosáhnutí Spending limitu pozastaveny a kdy budou obnoveny. Nyní je třeba počkat do konce měsíce, kdy vám opět naplníme Azure kasičku 150$ nebo povolit účtování na kreditní kartu.

Jak to v praxi vypadá můžete vidět na mojí Visual Studio Enterprise Azure Subskripci

Graf dole vpravo ukazuje stav mého Azure kreditu. Modrá čáta je limit.  zbývá mi ještě 89 EUR, doplnění do 130 EUR (150$) přijde 25.9, při stávajícím tempu vystačím. Ledaže bych věděl, že budu potřebovat pro důležitou věci možná více…

image

Pokud například děláte pro své zákazníky DevTest Azure prostředí pro testování vaší aplikace a potřebujete mít jistotu, že v průběhu testů kredit nedojde, je možné “záklopku” kdykoli, třeba jen dočasně otevřít.
Účtovat se bude vše nad kredit, zde nad těch 150$. Odemknutí Spending limitu kreditkou může být dočasné nebo trvalé, dle charakteru Azure kreditu a potřeby uživatele.

Otevření Spending Limitu se dělá na account portálu https://account.azure.com vybráním dané Subskripce

image

 

A vpravo je již vidět link na Remove spending limit.

image

A jak jsem již psal, u kreditů, které se měsíčně obnovují, lze záklopku otevřít pouze jednorázově, do konce měsíčního období nebo natrvalo.

image

Pokud nemáte v subskripci vloženou kreditní kartu, pak to v průběhu odemykání bude samozřejmě požadovat kreditku, která nemůže být “virtuální, anonymní, nabíjecí”.

Pozor na externí Marketplace nákupy. Subskripce s free kreditem neumožňují externí nákupy softwaru třetích stran na Azure Marketplace. Při otevření kreditkou již ano, ono vás to tedy upozorní ale stejně pozor na kupování 3rd party software.

V případě Visual Studia Azure kreditu tak vlastně přejde subskripce na něco podobného PAYG DevTest subskripci, která má měsíčně odečten odpovídající kredit 50, 100, 150$ dle VS/MSDN edice. Jen není moc vhodné z ní dělat celofiremní DevTest prostředí, vše je totiž závislé na korektní obnově VS subscription a jeho unikátním majiteli. Pro firemní DevTest je vhodnější PAYG nebo EA DevTest offer viz https://azure.microsoft.com/cs-cz/pricing/dev-test/

Stejně jako vývojářské kredity lze otevřít i partnerský 100$ Azure benefit který získávají partneři v rámci Microsoft Partner Network programu pro svoje interní produkční prostředí.


Buri