Monday Interview - Yasin AKILLI

Merhabalar,

Öncelikle bu röportajda bana yer ayirdigi için Microsoft TechNet platformuna ve degerli meslektasim Hasan Dimdik ’e tesekkürlerimi iletiyorum.

Microsoft ile tanismam Windows 3.1 den Windows 95 ‘e geçis yapilan bir döneme denk gelmistir. Gerek Bilisim Teknolojilerine ilgi duymam gerekse Meslek olarak bu alani tercih etmemde Microsoft’un gelistirmis oldugu isletim sistemleri ve yazilimlarin çok büyük katkisi olmustur.

Teknik lisede Bilgisayar bölümü ile baslayan ve hâlen Yüksek lisans egitimi ile sürdürdügüm Bilisim Teknolojileri serüvenim devam ediyor.

Suan Istanbul Aydin Üniversitesinde Bilgi Islem Daire Baskanliginda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktayim. Agirlikli olarak Backup, Storage ve Disaster Recovery alanlarinda çalismalar yürütmekteyim.

Bana göre Sistem kavraminin içerisini dolduran en büyük teknolojik bulus “Active Directory” Mimarisidir. Sistem Uzmanligi gelisim sürecimde Active Directory Mimarisinin bana sagladigi katki çok önemli bir yer tutmaktadir ve Microsoft’un gelistirmis oldugu Active Directory Mimarisi benim için her zaman özel bir yere sahip olarak kalacaktir.

Suan ki en büyük projeniz nedir?

Suan üzerinde çalistigim ve gerçeklestirmeye çalistigim en büyük projem görev yapmis oldugum kurum için is sürekliligini saglayacak olan “Felaket Kurtarma Merkezi” projesidir.

 

Nerelere katkida bulunuyorsunuz?

Kisisel web sayfam ve popüler teknik bilgi paylasim platformlari üzerinden uzmanlik alanlarim ile ilgili teknik makale ve ürün incelemeleri paylasarak sektöre yeni giren meslektaslarima katkida bulunmaya çalisiyorum.

 

Technet Wiki Ne için? Kimin içindir?

TechNet Wiki,

Bilisim teknolojilerine gönül vermis ve Microsoft teknolojileri ile ilgilenen tüm uzman ve profesyoneller için çok önemli bir bilgi paylasim ve kaynak platformudur.

 

Technet Wiki üzerinde sizin ilginizi çeken nedir?

TechNet Wiki üzerinde Active Directory, Exchange ve Sanallastirma ile ilgili çalismalar ve paylasimlar daha çok ilgimi çekmektedir.

 

Technet Wiki ürün grubu için herhangi bir yorumunuz var mi?

TechNet Wiki’nin saglamis oldugu kaliteli ve zengin içeriklerle Bilisim teknolojilerine gönül vermis, Microsoft teknolojileri ile ilgilenen ve yeni baslayanlar için çok önemli bir bilgi paylasim ve kaynak platformu oldugu kanaatindeyim